Once I got pregnant, I knew I had to change my daily care routine to avoid stretch marks and keep my skin firm. I need to say that I have a few skin changes already after my teen-age, so I was really afraid that during pregnancy my skin will be covered with a lot of stretch marks. Fortunately, I started to take care of it from the very beginning and it turned out that with just a few new habits, and really low cost, I can prevent serious damages.

DSC_5910 So far,  and I am in my 36 week right now, I didn’t get even one new stretch mark. Once or twice a week I use a good body scrub – I really love the one from Frank Body, and everyday I apply a body oil from Bio-Oil on exposed areas like thighs, belly and my breast. From 3rd trimester I started to use it even twice a day. But I think that the most helpful is dry body brushing. I do it every single day before a shower just for a few minutes to improve circulation and I really can see a difference in my skin firmness. So I truly recommend it to all of you, not only to moms to be.

Kiedy zaszłam w ciążę, wiedziałam, że muszę zmienić moją codzienną pielęgnację, żeby uniknąć rozstępów i utrzymać jędrność skóry. Muszę przy tym zaznaczyć, że miałam już kilka rozstępów, które zrobiły się po wieku dojrzewania, więc byłam naprawdę przerażona, że w ciąży moja skóra będzie pokryta wieloma zmianami. Na szczęście, zaczęłam dbać o to od samego początku i okazało się, że zmieniając tylko kilka przyzwyczajeń, niskim kosztem, mogłam zapobiec znacznym szkodom.

Do tej pory, a jestem teraz w 36 tygodniu ciąży, nie zrobił mi się ani jeden nowy rozstęp. Raz lub dwa razy w tygodniu używam dobrego peelingu do ciała – uwielbiam ten od Frank Body, i codziennie smaruję szczególnie narażone obszary ciała takie jak uda, brzuch i piersi olejkiem Bio-Oil Od trzeciego trymestru zaczęłam używać go nawet dwa razy dziennie. Ale myślę, że najbardziej pomocne jest szczotkowanie ciała na sucho. Robię to codziennie przed prysznicem, tylko przez kilka minut, żeby poprawić krążenie i naprawdę widzę różnicę w jędrności skóry. Dlatego szczerze polecam to każdej z Was, nie tylko przyszłym mamom.